Automatyzacja w biurze rachunkowym – jak robić to dobrze?

Zwiększona efektywność dzięki zmniejszeniu czasu przetwarzania, redukcja błędów, oszczędność kosztów operacyjnych czy po prostu lepsze wykorzystanie czasu pracowników – automatyzacja ma wiele korzyści pozwalających na bardziej efektywną pracę biura. 

Automatyzować czy nie automatyzować… to już nie jest pytanie. Pytanie brzmi: jak to zrobić efektywnie? Z jakich narzędzi korzystać? Które obszary zautomatyzować, aby osiągnąć największe korzyści? Postaramy się przybliżyć aktualne możliwości automatyzacji procesów dla biur rachunkowych, technologie wykorzystywane do automatyzacji oraz to, co należy wziąć pod uwagę przygotowując się do projektu tego rodzaju w biurze rachunkowym (a także poza nim). 

 

Jak osiągnąć korzyści szybko i bez wysokich nakładów?

Z perspektywy technologii możemy wybrać kilka opcji. Z jednej strony współczesne programy księgowe takie jak Comarch ERP Optima, Symfonia czy Insert oferują wbudowane automatyzacje części procesów. Wyzwanie stanowi jednak ich konfiguracja i dostosowanie do zmieniających się potrzeb klientów biura oraz, najczęściej, ograniczone możliwości integracji ze światem zewnętrznym.   

Kolejną opcją są rozwiązania klasy RPA (Robotic Process Automation). Choć potrafią one integrować dane z wielu źródeł i symulują pracę pracownika na dowolnym procesie, często ich wdrożenie związane jest z wysokim kosztem wejścia oraz niższą opłacalnością wdrożenia ze względu na zazwyczaj dość wysoki koszt licencji. Z plusów wymienić należy prostą obsługę dla pracowników i pełną elastyczność w dostosowaniu do procesów danego biura.  

Alternatywnie procesy zautomatyzować można za pomocą czystego kodu, np. automatyzacji napisanych w języku programowania Python. W tym przypadku eliminujemy koszt licencji, jednak musimy się upewnić, że nasze rozwiązanie będzie miał kto utrzymywać.  

Warto także rozważyć usługi w chmurze – dostępność, bezpieczeństwo i skalowalność to główne korzyści wynikające z korzystania z tego rodzaju rozwiązań. Z minusów jednak niektórzy wymieniają przesyłanie danych do kolejnego podmiotu i związany z tym brak kontroli nad nimi. Mimo, że „chmura” jest rozwiązaniem bardzo bezpiecznym, to nadal budzi wątpliwości części przedsiębiorców.  

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o uczeniu maszynowym, czy używając aktualnie modnego buzzwordu „sztucznej inteligencji”. Rozwiązania tego rodzaju doskonale sprawdzają się w przetwarzaniu danych nieustrukturyzowanych, analizie danych czy prognozowaniu. Jednak na ten moment nie można powiedzieć, że rynek oferuje szeroki wachlarz tego rodzaju rozwiązań (co jednak niewątpliwie będzie się zmieniać z czasem). 

W praktyce powyższe technologie mogą pomóc księgowym w wielu zadaniach. Mogą automatyzować fakturowanie, wysyłać przypomnienia o płatnościach oraz analizować ich terminowość. Dzięki nim możliwe jest także tworzenie wszelkiego rodzaju raportów finansowych i wysyłanie maili z informacją podatkową do klientów. Technologie te ułatwiają również rozliczanie wyciągów bankowych oraz tworzenie archiwów dokumentów. Mogą pobierać dane z portali zewnętrznych, takich jak PUE ZUS, a także sczytywać i wprowadzać dane z faktur kosztowych. 

 

Możliwości są nieograniczone 

Decydując się na automatyzację konkretnego procesu czy wdrożenie platformy do automatyzacji warto zastanowić się nad następującymi kwestiami: 

  1. Jaka technologia najlepiej rozwiąże moje problemy? Czy jedno narzędzie pozwoli na automatyzację na szerszą skalę czy lepiej skupić się na rozwiązaniach konkretnych problemów w sposób efektywny, nawet jeśli to oznacza zakup różnych rozwiązań? 
  2. Czy to się opłaca? W jakim terminie nastąpi zwrot z inwestycji w automatyzację? 
  3. Jak wygląda utrzymanie rozwiązanie? Czy jestem w stanie utrzymywać je własnymi zasobami? Czy mam odpowiedniego partnera do utrzymania? Czy koszt utrzymania jest uzasadniony biznesowo?
  4. Czy używane przeze mnie narzędzie jest bezpieczne? Czy przetwarzanie danych odbywa się w bezpieczny sposób? Czy autoryzacja użytkowników jest odpowiednia?
  5. Czy mam plan ciągłości działania? Co stanie się jeśli automat przestanie działać?
  6. Jak zarządzę zmianą? Czy pracownicy są gotowi na zmianę sposobu pracy? Jak wprowadzić automatyzację, aby była postrzegana jako wsparcie pracowników, a nie ich zastępstwo? 

Podsumowując, aby wdrożyć automatyzację z głową warto dobrze przemyśleć własne potrzeby, a następnie przyjrzeć się szczegółowo rozwiązaniom dostępnym na rynku. Należy wybrać takie, które zapewni nam efektywność operacyjną i kosztową, gwarantuje poczucie bezpieczeństwa danych naszych Klientów oraz przyczyni się do zadowolenia pracowników.